Akcesoria do ochrony nóg konia

Nogi konia jak i jego kopyta w czasie pracy są poddawane bardzo dużym siłom. Przez to narażone są na różnego rodzaju kontuzje oraz urazy w postaci – naciągnięć ścięgien, stłuczeń, okaleczeń, itp.
Nawet drobne kontuzje mogą doprowadzać do wykluczenia naszego wierzchowca z pracy pod siodłem, z tego powodu bezwzględnie powinniśmy stosować ochronę jego kończyn. Obecnie w salonach jeździeckich jest dostępny szeroki asortyment akcesoriów do ochrony nóg naszego konia przed kontuzjami. Zobaczmy wiec jak możemy chronić naszego konia przed urazami nóg.

Podstawową oraz najbardziej znanym sposobem chronienia nóg jest zakładanie owijek. Osłaniają one głównie staw pęcinowy i zabezpieczają nogi konia przed niewielkimi skaleczeniami. Pamiętajmy, że owijek nie wolno używać do skakania a także do wyjazdów w teren ze względu na możliwość zsunięcia się owijki w czasie skoku lub jazdy. Pod bandaż należy stosować podkład aby nie obetrzeć nóg konia. Bardzo istotną sprawą przy zakładaniu bandaży jest umiejętność ich odpowiedniego zawinięcia.

Jeśli poszukujesz trwałych ochraniaczy dla Twojego konia z gwarancją, zajrzyj na tą stronę.

Kolejnym zabezpieczeniem nóg wierzchowca jest zakładanie ochraniaczy. Ochraniacze zazwyczaj zrobione są ze skóry bądź tworzyw sztucznych. Ich dużą zaletą jest prostota zakładania. Pewniejsze mocowanie pozwala na stosowanie ochraniaczy do skoków i wyjazdów w teren. Specjalnym rodzajem ochraniaczy są ochraniacze transportowe stosowane do chronienia kończyn wierzchowca podczas transportowania. Trzeba jednakże pamiętać, że ochraniacze powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju wykonywanej dyscypliny a także do średnicy nogi konia. Za wąskie mogą powodować obtarcia lub niewydolność żylną.

W celu osłonięcia piętek oraz koronek kopytowych stosuje się kalosze dla wierzchowców. Osłaniają one kopyta konia jeśli ma on tendencję do haczenia tylnymi kończynami o przednie.

Nie zapominajmy, że nie każde dostępne na rynku akcesoria do ochrony kończyn naszego konia pełnią swoją rolę. Z tego względu do ich kupna powinniśmy wybrać jedynie renomowany sklep jeździecki. Gdzie z pewnością otrzymamy towar jest w pełni wartościowy a oprócz tego uzyskamy pomoc w doborze właściwego dla nas modelu oraz wielkości.
Co prawda, niektóre osoby twierdzą, że ochraniacze albo inne formy ochrony nóg nie są wymagana w większości sytuacji a należy stosować je w czasie realizowania jedynie, niektórych czynnościach fizycznych, jednakże w praktyce warto chronić naszego konia nawet podczas zwykłej przejażdżki.