Bezpieczeństwo w siodle.

Jazda konna jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Kontakt z koniem sprawia nam dużo radości, jak również jest doskonałą formą aktywności fizycznej. Mimo swych zalet jest to hobby dość kontuzyjne. Dlatego tak ważna jest tu kwestia naszego bezpieczeństwa. Żebyśmy mogli w pełni cieszyć się bezpieczną jazdą stosujmy się zawsze do zaprezentowanych zasad.

Przeważnie nasz kontakt z jazdą konną rozpoczyna się w ośrodku jeździeckim gdzie udoskonalamy własne umiejętności. Początkowo powinniśmy zorientować się jak o nasze bezpieczeństwo dba dana szkółka jeździecka. Kluczową kwestię ma tu odpowiednio wykwalifikowana kadra pracownicza. Obowiązkowo osoba, która będzie nas uczyła jeździć musi mieć stosowane certyfikaty. Jest to bardzo ważne, gdyż od tego jak zostaniemy przeszkoleni zależeć będzie nasze bezpieczeństwo w siodle. Pod nadzorem profesjonalnego instruktora będziemy popełniali mniej pomyłek. Następnym ważnym czynnikiem jest stan i organizacja ujeżdżalni. Należy zwrócić szczególną uwagę czy ujeżdżalnia jest ogrodzona, wysprzątana oraz czy nie ma żadnych przeszkód w postaci słupów, nierównej nawierzchni itp. Pamiętajmy, że niekiedy z pozoru niewiele znacząca przeszkoda może stać się bardzo niebezpieczna dla jeźdźca jadącego na koniu. Warto także sprawdzić czy dana szkółka jeździecka posiada wykupione ubezpieczenie dla swoich klientów.

Nasze bezpieczeństwo, w siodle zależy przede wszystkim od naszych umiejętności oraz od tego jaki sprzęt jeździecki posiadamy. Na konia bezwzględnie musimy być odpowiednio ubrani. Kompletny ubiór jeździecki składa się głównie z:
Kasko-toczka lub kasku – Jego rolą jest chronienie naszej głowy. Pamiętajmy, że nie można nam usiąść na wierzchowca bez poprawnie dobranego i zapiętego kasku.
Bryczesów – specjalistycznych spodni, które pomagają jeźdźcowi utrzymywanie się w siodle. Często mają, także różne wstawki w kroku z tkaniny antypoślizgowej.
Sztybletów lub oficerek – butów przeznaczonych do jazdy konnej. Poprzez swoją budowę ułatwiają odpowiednie ułożenie stopy w strzemieniu i ochraniają kostki jeźdźca przed otarciami.

Wszystkie wyżej wymienione elementy kupisz tutaj.

Bardzo ważną czynnością przed każdą jazdą jest dokładne sprawdzenie w jakim stanie są nasze akcesoria jeździeckie oraz czy są one właściwie założone. Jeśli zobaczymy jakiekolwiek mocniejsze uszkodzenia sprzętu nie powinniśmy go użytkować. Przy zakupie jakichkolwiek akcesoriów zwróćmy uwagę na solidność ich wykonania. Nie warto oszczędzać na ich jakości, ponieważ od niej zależy nasze późniejsze bezpieczeństwo na koniu.