Czym się sugerować podczas wyboru szkółki jeździeckiej?

Jazda konna jest niezmiernie popularną konkurencją sportową oraz doskonałą formą rekreacji. Konno jeżdżą osoby w różnym wieku oraz o różnym stopniu zaawansowania. Ciągle wzrasta zainteresowanie tym rodzajem aktywności fizycznej przez młodych ludzi. Jeździectwo ma nie tylko pozytywny wpływ na naszą wydajność fizyczną ale również doskonale wpływa na naszą psychikę. Jeśli chodzi o dzieci to wpływa bardzo dobrze na ich rozwijanie się. Przeważnie naukę jazdy rozpoczynamy w szkółce jeździeckiej. Pierwszy kontakt z jeździectwem jest bardzo istotnym etapem, ponieważ od tego jak przebiegać będą nasze pierwsze godziny w siodle, wpływać będzie na to czy w ogóle zdecydujemy się na kontynuowanie naszej jeździeckiej przygody. Nie posiadając żadnego doświadczenia powinniśmy mieć pewność, że trafimy na kogoś kto dobrze o nas się zatroszczy. Dlatego też powinniśmy ze skupieniem starannie zapoznać się z ofertą szkółek jeździeckich i zaznajomić się z warunkami tam obowiązującymi. Więc na co należy zwrócić uwagę?

Zazwyczaj szukając szkółki jeździeckiej zwraca się uwagę na to jak daleko ośrodek znajduje się od miejsca zamieszkania oraz koszty. Nie ulega wątpliwości, że są to bardzo ważne sprawy jednakże nie mogą być kluczowe dla podjęcia przez nas wyboru. Kluczowym elementem wpływającym na wybór danej szkółki powinien być poziom szkolenia a także bezpieczeństwo nauki. Decydując się na dany ośrodek dla jeźdźców koniecznie musimy zasięgnąć o nim dużo informacji. Warto osobiście zapytać się o konkretną ofertę, kwalifikacje kadry pracowniczej oraz uzyskane przez szkółkę certyfikaty. Koniecznie musimy zostać oprowadzeni po szkółce.

Będąc oprowadzanymi po terenie szkółki powinniśmy zobaczyć jaki jest stan koni. Muszą być one zadbane oraz wyczyszczone. Równie ważna jest wielkość oraz porządek w ich boksach. Konie trzymane w dogodnych warunkach będą dużo lepiej sprawowały się podczas treningów. Bezwzględnie zerknijmy na plac treningowy. Musi być on ogrodzony i bezpieczny. Podczas zajęć nie może znajdować się na nim zbyt duża liczba jeźdźców. Grupy muszą wynosić maksimum trzy osoby, żeby szkolący mógł poświęcić każdemu szkolonemu odpowiednią uwagę.

Koniecznie musimy zobaczyć na stosowane akcesoria do jazdy konnej. Ich stan musi być perfekcyjny, ponieważ od nich zależy nasze bezpieczeństwo. Szkółka jako absolutne minimum musi udostępnić nam kask.

Nie zapominajmy, że wybranie właściwego ośrodka jeździeckiego wpływa istotnie na nasz jeździecki rozwój, dlatego też nie musimy śpieszyć się z jego wybraniem. Najlepiej zobaczyć przed zapadnięciem ostatecznej decyzji parę szkółek. Przebywając w tych miejscach nie strońmy od pytań. Przemyślany i spokojny wybór szkółki jeździeckiej zagwarantuje nam bezpieczną oraz skuteczną naukę.