Jak pielęgnować kopyta jesienią?

Kopyta konia są bardzo delikatną partią jego ciała. Nawet nieduże uszkodzenia w ich budowie mogą przeszkadzać wierzchowcowi w prawidłowym funkcjonowaniu. Okres jesienno-zimowy nie jest korzystny dla kopyt naszych koni. Duża wilgoć podłoża prowadzi do tworzenia się wielu chorób. W tym okresie musimy bardziej niż zwykle przykładać uwagę do ich odpowiedniej pielęgnacji. Poza kupnem nowych jesiennych akcesoriów do jazdy konnej pomyślmy, także o wyposażeniu się w specjalistyczne środki przeznaczone do pielęgnacji kopyt.

Końskie kopyto zbudowane jest z 3 podstawowych części.

Podeszwy – spodnia wklęsła część kopyta
Ściany kopyta – zewnętrzna część kopyta. Zbudowana ze ścianki przedniej, bocznej i opuszków kopytowych.
Strzałki – tylna część kopyta zagięta do wewnętrznej części. Ma styczność z podłożem, co umożliwia odbieranie przez wierzchowca informacji o nim, jak również pełni rolę amortyzatora.

Najczęściej spotykaną chorobą związaną z nieprawidłową higieną i pielęgnacją kopyt konia jest tzw. gnicie strzałki kopyta. Do rozwijania się tej choroby dochodzi poprzez bytowanie zarazków w strzałce kopytowej. W zarażonym kopycie dochodzi do rozwijania się procesów gnilnych. Choroba rozpoczyna się się w rowku strzałki kopyta i brak naszej interwencji skutkuje błyskawicznym rozprzestrzenianiem się na pozostałe części kopyta. Przejawem gnicia strzałki jest powstawanie w jej obrębie torebek gnilnych z brunatną surowicą.

Kurowanie strzałki musi być zaczęte od dokładnego przemycia zakażonego kopyta i wycięcia zepsutej tkanki. Zakażone miejsce powinno być pieczołowicie wysuszone oraz zabezpieczone preparatami przeciwbakteryjnymi.

Żeby zminimalizować zagrożenie zachorowania naszego wierzchowca na to schorzenie obowiązkowo powinno się przestrzegać higieny. Przede wszystkim każdego dnia kopyta naszego konia muszą być prawidłowo oczyszczane, a ściółka w boksie wymieniana na czas. W celu umocnienia kopyt należy stosować produkty odbudowujące powierzchnię kopyt i maści nawilżające, które zwiększą elastyczność rogu kopytowego.

Niezmiernie dużą istotność dla kondycji kopyt naszego konia ma, także dieta. Minimalnie wierzchowiec musi dostawać 1,5% paszy objętościowej na każdy kilogram wagi ciała. Zagwarantuje mu to odpowiednią ilość energii. Do żywności warto dodawać suplementy żywieniowe wzbogacone w lizynę, cynki i miedź. Mikroelementy te pomocne będą w odbudowie struktury kopyt, a także poprawią stan włosia naszego konia.

Zazwyczaj zbyt dużą uwagę przywiązujemy do zakupu nowszego siodła lub innego sprzętu jeździeckiego zapominając przy tym o prawidłowej pielęgnacji naszego konia. Nie zapominajmy, że o kopyta musimy troszczyć się każdorazowo po jeździe. Właściwa pielęgnacja umożliwi nam na ustrzeżenie naszego konia od wielu schorzeń i związanego z tym bólu. Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać rozwojowi schorzeń niż je leczyć.