Jak przygotować się na zawody w ujeżdżaniu?

Ujeżdżanie zalicza się do olimpijskich dyscyplin konnych. Jego piękno przejawia się w precyzyjnym realizowaniu zadanych figur jeździeckich. Wymaga od jeżdżącego i konia największego poziomu komunikacji oraz skupienia. Charakter i oprawa konkursów w ujeżdżaniu charakteryzuje się niesłychaną artystycznością i szykownością. Z tego powodu jest one często porównywalne z jazdą na lodzie lub tańcem.

Konkursy dresażowe podzielone są na klasy. Obowiązujące klasy w porządku od najprostszej do najcięższej to klasa: L, P, N, C, CC, CS, Grand Prix i Grand Prix Special. Każda z nich zawiera obowiązkowe elementy, które jeździec wraz z wierzchowcem muszą zrealizować podczas przypisanego do nich programu. Ubiór jeźdźca musi spełniać wyznaczone prawnie wymogi i pewne jego elementy zależą od rangi konkursu. Obowiązkowo każdy jeździec startujący w zawodach ujeżdżania powinien być ubrany w:

Kask ochronny bądź cylinder – bezwzględnie każdy uczestnik powinien mieć na głowie kask jeździecki. Polecany jest również jego ubiór przez osoby pokazujące wierzchowce w czasie przeglądu weterynaryjnego. Akceptowalna jest jazda w cylindrze przez uczestników osiemnastoletnich i starszych, którzy dosiadają konie przynajmniej 7 letnie.
Marynarkę albo frak – obowiązkowo jednolitego koloru granatowego lub czarnego, dozwolone są tylko delikatne ozdoby. Marynarka dozwolona jest do klasy CC jak również w konkursach poziomu regionalnego. W klasach wyższych jeździec koniecznie musi być odziany we frak.
Bryczesy – koloru białego albo kremowego.
Krawat albo plastron – koloru białego, kremowego albo zgodnego z kolorem fraka.
Rękawice – białe, kremowe albo zgodne z kolorem fraka.
Obuwie jeździeckie – długie czarne albo dobrane zgodnie z barwą fraka.

Żołnierze lub mundurowi nie są zobowiązani do ubierania przepisowego stroju. Pozwala się im zakładać strój cywilny bądź służbowy. Jednakże muszą posiadać kask ochronny.

Nasz wierzchowiec musi być także odpowiednio przygotowany do konkursów dresażowych. Przede wszystkim jedynym dozwolonym modelem siodła jest siodło ujeżdżeniowe. Pod nim powinien być się biały czaprak. Ogłowie wędzidłowe używane jest w rangach niższych, w klasie LL stosuje się kiełzna bezwędzidłowego a w klasach wyższych wymagane jest kiełzno munsztukowe. Niedozwolone jest ozdabianie naszego wierzchowca. Dopuszcza się jedynie zaplatanie ogona i grzywy.