Jak radzić sobie z owadami w stajni?

W lato sporym zmartwieniem nie tylko dla ludzi jest duża liczba owadów. Owady pojawiające się przeważnie późno popołudniu oraz wieczorem dokuczają głównie naszym wierzchowcom, a one same nie są w stanie przed tym się ochronić. Z tego powodu w czasie lata trzeba pomóc naszym podopiecznym w walce z nimi. Istnieje kilka dość skutecznych sposobów, które mogą ułatwić nam walkę z insektami oraz przynieść naszym koniom ulgę.

Przede wszystkim zatroszczmy się o higienę naszego konia. Zaschnięte błoto razem z potem jest bardzo atrakcyjne dla much i komarów. Dlatego też powinniśmy starannie myć naszego konia i czesać jego sierść. Do kąpieli należy stosować szampon odstraszający owady. Jak mowa o higienie nie można zapominać o utrzymywaniu boksu i całej stajni w należytym porządku. Powinniśmy na bieżąco pozbywać się odchodów z boksów oraz ujeżdżalni jak również prowadzić dezynfekcję tych miejsc. Takie zabiegi pozwolą na zmniejszenie ilości owadów i rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Wypuszczając wierzchowca na padok pod wieczór należy założyć mu derkę siatkową. Dobry salon jeździecki posiada w sprzedaży derki siatkowe z wyciętym odpowiednio miejscem na siodło, więc w takim rodzaju derki może odbywać się także trening. Różnego rodzaju derki dla konia można kupić w internecie, przykładowo tutaj.

Owady najczęściej atakują najdelikatniejsze obszary na ciele konia tj. oczy, chrapy i jego uszy. Dlatego warto jeśli nasz koń nie ma zapuszczonej grzywy, która pozwoliłaby mu na odganianie owadów z okolic oczu, założyć mu specjalne frędzelki, które mu w tym pomogą. Dla chronienia pyska konia można stosować również maskę przeciw owadom. Maska w doskonały sposób chroni oczy a także uszy wierzchowca. Jeśli nie chcemy osłaniać oczu naszego konia możemy nabyć dla niego tylko nauszniki. Na rynku są także pełne derki okrywające większą część powierzchni naszego wierzchowca, razem z uszami oraz oczami.

Żeby w kompleksowo ochronić naszego konia przed owadami powinniśmy zaopatrzyć się w środek odstraszający owady i regularnie pryskać naszego konia. Pamiętajmy, że żaden z domowych sposobów takich jak używanie octu lub różnych olejków nie są tak efektywne jak środki dostępne w specjalistycznym sklepie jeździeckim.

Warto także rozważyć poranne padokowanie koni, ponieważ wtedy ilość insektów jest o wiele mniejsza, natomiast puszczając naszego konia na padok późnym popołudniem nie zapominajmy o używaniu wymienionych tu akcesoriów oraz sposobów na ochronę przeciw insektom.