Jaka długość strzemion jest dla nas najodpowiedniejsza?

Największy wpływ na to jak dobrze radzimy sobie w siodle ma nasz poziom doświadczenia, a także jakość sprzętu jeździeckiego. Często dużą uwagę przykładamy do tego następnego czynnika. Zapominamy przy tym zazwyczaj jak ważną rolą jest właściwe dobranie, a także regulacja tych akcesoriów jeździeckich. Spore znaczenie dla prawidłowego oddziaływania pomocami jeździeckimi ma dosiad jeźdźca. Jego staranność zależna jest niezaprzeczalnie od naszych umiejętności jak i właściwego dostosowania długości puślisk. Długość strzemion ma również duży wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Należy zatem lepiej zapoznać się z kwestią regulacji naszych strzemion.

Długość puślisk zależy nie tylko od długości nóg jeźdźca, ale również od uprawianej konkurencji jeździeckiej oraz warunków jazdy.

Wyżej wymienionego sprzętu możesz poszukać np. na stronie internetowej www.equishop.com.

Regulowanie długości strzemion zaczynamy będąc jeszcze na ziemi. Podchodzimy do wierzchowca i następnie kierujemy się przodem do jego boku. Długość puśliska powinna odpowiadać mierze skierowanej do zamka ręki. Kolejny element wyznaczania długości puślisk przeprowadzany jest z grzbietu konia. Aby to zrobić siedząc w siodle wyciągamy stopy ze strzemion i opuszczamy je luźno po bokach wierzchowca. Prawidłowo wyregulowane strzemiona powinny sięgać nam do kostek.

Tym sposobem mamy wyregulowaną długość bazową strzemion, która będzie punktem wyjścia do regulacji strzemion pod konkretny styl jazdy bądź konkurencję, którą wykonujemy.

Jeśli będziemy trenować ujeżdżanie nasze strzemiona powinny być dłuższe o parę centymetrów. Do skoków powinniśmy zmniejszyć długość trochę względem rozmiaru standardowego. Ścigając się strzemiona są zazwyczaj sporo skrócone.

Warto również nadmienić, że strzemiona powinny być równej długości. Ale w pewnych okolicznościach ortopedycznych dopuszczalna jest różnica między długością prawego i lewego strzemienia.

Należy ciągle sprawdzać stan puślisk, gdyż ich zerwanie może grozić naszemu bezpieczeństwu. Również podczas wsiadania z ziemi lewe puślisko będzie się mocniej naciągać od prawego, dlatego też czasami powinniśmy zamienić je miejscem z lewym puśliskiem.

Pamiętajmy o tym, żeby zawsze poprawienie ustawić długość strzemion, unikniemy dzięki temu zrobienia dużej liczby błędów, a jazda na koniu będzie dla nas o wiele przyjemniejsza.