Jazda na własnym czy wypożyczonym koniu?

Decyzja o kupnie własnego konia pojawia się często w momencie, kiedy jesteśmy bardziej zapoznani z jeździectwem i posiadamy jakieś doświadczenie w tej materii. Posiadanie własnego wierzchowca nie jest niezbędne do rozpoczęcia nauki jazdy gdzie to na czas jazdy korzystamy z użyczonego zwierzęcia. Ale posiadanie własnego wierzchowca daje wiele radości a przede wszystkim pozwala wytworzyć silniejszą więź pomiędzy jeźdźcem a wierzchowcem i przez to bardziej cieszyć się jazdą. Trzeba jednak pamiętać, iż oprócz korzyści płynących z tego faktu posiadanie własnego konia ciągnie za sobą dużo zobowiązań, a także kosztów związanych z jego utrzymaniem. Przyjmuje się, iż comiesięczny koszt utrzymania konia w mieście to wydatek rzędu 1 tys. zł ponieważ oprócz wyżywienia trzeba mu zapewnić lokum w stadninie. Także dla swojego zwierzęcia kupujemy zazwyczaj porządniejsze i kosztowniejsze akcesoria jeździeckie niż dla konia użyczonego. Dlatego też wydatki ponoszone w związku z posiadaniem wierzchowca są duże.
Na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę podczas zakupu wierzchowca?
Na początku trzeba zwrócić uwagę na stan zdrowia, wiek i temperament wierzchowca. Bezwarunkowo przed kupnem należy dokonać badania weterynaryjnego wierzchowca oraz przeprowadzić jazdę próbną. Sprzedawca co do zasady ma obowiązek poinformowania nas o stanie fizycznym zwierzęcia, jednakże nie wszyscy sprzedawcy są na tyle uczciwi, że przedstawią nam prawdziwe informacje. Konie z reguły dzieli się na 2 rodzaje. Wierzchowce zimnokrwiste i gorącokriwste. Gorącokrwiste konie mają lekką budowę i odznaczają się dużym temperamentem. Są dużo cięższe do okiełznania niż wierzchowce zimnokrwiste, które to są o wiele bardziej spokojne, posiadają muskularną sylwetkę i dużą siłę. Należy określić swoje oczekiwania względem wierzchowca co do jego przeznaczenia i swoich preferencji jeździeckich. Gdy szukamy konia do zawodów najlepiej nabyć wierzchowca gorącokrwistego o dużym temperamencie charakteryzującego się dużą szybkością natomiast jeżeli poszukujemy zwierzęcia do jazdy rekreacyjnej trzeba zastanowić się nad zakupem konia rasy zimnokrwistej. Bez wątpienia łatwiej jeźdźcowi o niezbyt dużym doświadczeniu będzie nabyć konia już ujeżdżonego o właściwie ukształtowanym charakterze posiadającego więcej niż 8 lat. Bardzo młody koń nie będzie tak posłuszny jeźdźcowi, który ma małe doświadczenie. Wzrost konia powinien być dopasowany do wzrostu jeżdżącego. Jeśli chodzi o płeć konia najbardziej spokojny będzie wykastrowany koń. Silniej temperamentne będą klacze oraz ogiery, które są zalecane dla najbardziej doświadczonych jeźdźców.
Decydując się na kupno wierzchowca trzeba to dobrze przeanalizować ponieważ zwierzę nie jest przedmiotem, który można się pozbyć kiedy nam się znudzi. Posiadanie wierzchowca jest to przyjęcie na siebie obowiązku na następne dwadzieścia do 30 lat. Na pewno rozpoczynając obcowanie z jeździectwem nie warto kupować własnego wierzchowca a lepiej wypożyczać go ze stadniny. W ten sposób w miarę rozwijania naszego zainteresowania związanego z jazdą konną będziemy pewniej podejmować tak ważne decyzje. Jak już kupimy prywatnego konia pamiętajmy o tym aby zagwarantować mu jak najlepsze warunki życia, zadbajmy o to aby był właściwie odżywiany, posiadał dobre lokum jak również kupujmy jedynie najlepsze artykuły jeździeckie w dobrym sklepie jeździeckim. Przez to będziemy się cieszyć znakomitą sprawnością psychiczną i fizyczną zwierzęcia przez długie lata.