Kupno kasku jeździeckiego

Jazda konna nie zalicza się do zbyt bezpiecznych form aktywności ruchowej. Dlatego też powinniśmy być do niej właściwie przygotowani. Ze względu na to, że w większości wypadków na uszkodzenia jest głównie narażona głowa jeźdźca musi być ona szczególnie chroniona. Pamiętajmy, że nie wolno nigdy wsiadać na wierzchowca bez założonego kasku. Kask ochroni głowę jeźdźca podczas potencjalnego upadku przyjmując energię uderzenia. Aby pełnił on swoje zadanie musi być dopasowany i poprawnie zapięty na naszej głowie. Więc jak dopasować odpowiednio kask do głowy jeźdźca. W pierwszej kolejności powinniśmy zmierzyć obwód głowy, do tego celu możemy zastosować metr krawiecki bądź nitkę. Na podstawie ściągniętej miary dopasowujemy rozmiar kasku używając tabeli rozmiarowych producenta. Aby zobaczyć czy dany kask jest odpowiednio dobrany, nakładamy go na głowę i patrzymy czy nie rusza się on na niej. Dobrze dostosowany kask musi bez zapinania ściśle do niej przylegać. Kolejną czynnością jest właściwe zapięcie kasku. Zapinając paski należy pozostawić około 1cm do 2 cm wolnej przestrzeni pod podbródkiem. Zapięcie musi zapobiegać zsunięciu się kasku podczas upadku. Źle zapięty kask nie będzie chronił naszej głowy podczas upadku.

Decydując się na kask warto pamiętać o kilku rzeczach.

Zobaczmy czy posiada on odpowiednie atesty bezpieczeństwa. Koniecznie musi on posiadać normy EN 1384.
Nie powinniśmy kupować taniego egzemplarza, ponieważ oszczędność na użytych tworzywach rzutuje na gorszą ochronę głowy.
Niezmiernie istotne jest również zapięcie kasku, musi być ono przynajmniej trzypunktowe. Gwarantuje ono stabilne ułożenie kasku na głowie w chwili upadku.
Warto kupić kask posiadający dobry system wentylacyjny. Musi on być na tyle wydajny, by odpowiednio usuwać nadmiar ciepła z wnętrza kasku oraz zmniejszyć pocenie się naszej głowy.
W czasie jazdy głowa jeźdźca będzie się pocić, zamienne wkłady kasku pomogą nam w utrzymaniu odpowiedniej higieny. Z tego powodu nabywając kask warto zaopatrzyć się w dodatkowe wkłady, które będzie można czyścić.
Nie wolno kupować kasków z drugiej ręki, ponieważ mogą one posiadać mikrouszkodzenia, które osłabią jego trwałość. Taki kask nie osłoni właściwie naszej głowy. Kask, w którym mieliśmy wypadek, bądź który spadł nam z wysokości nie zdaje się do dalszego używania. Musi on zostać zamieniony na nowy.

Kupując kask jeździecki nie zapominajmy, że jest to podstawowy element ubioru chroniący nasze życie i zdrowie. Takie podejście oraz zastosowanie się do powyższych zasad umożliwi nam dokonanie właściwego wyboru.