Najczęściej popełniane błędy jeździeckie

Jazda konna wymaga od jeźdźca umiejętnego posługiwania się pomocami jeździeckimi. Są one sposobem komunikacji pomiędzy jeźdźcem, a koniem. Dzielą się na pomoce naturalne i dodatkowe.

W ramach pomocy naturalnych zalicza się:

Dosiad
Łydki
Oddziaływanie rękoma
Oddziaływanie głosem

W ramach pomocy sztucznych zalicza się:

1. Palcat
2. Ostrogi

Więc mamy pełny wachlarz narzędzi umożliwiających jeźdźcowi na wpływanie na swego konia. Może się wydawać, iż wystarczy odpowiednie posługiwanie się nimi, by móc jeździć na koniu. Jednakże mimo tego, że umiejętne posługiwanie się pomocami jeździeckimi jest konieczne do jazdy na koniu nie zawsze on reaguje na nie prawidłowo. Dlaczego więc tak się dzieje?

Przede wszystkim należy zobaczyć czy błąd powiązany z niereagowaniem na pomoce jeździeckie leży po stronie zwierzęcia czy jeźdźca. Przeważnie okazuje się, że zła komunikacja wynika z pomyłek po stronie jeźdźca.

Najczęstszym błędem jest nieodpowiednie lub niedbałe stosowanie pomocy jeździeckich. Pomoce jeździeckie są tylko wtedy efektywne jeśli jeżdżący stosuje je zajmując właściwe miejsce w siodle, postawę i używając je we właściwym miejscu.
Bardzo istotną sprawą jest stosowanie pomocy z umiarem. Zbyt silne ich wykorzystywanie może znieczulić naszego wierzchowca na ich działanie, a zbyt słabe nie da upragnionego efektu.
Pomoce jeździeckie muszą być używane z wyczuciem, a ich intensywność musi być stopniowana.

Kolejnym ważnym błędem czynionym przez jeźdźców jest brak łączenia pomocy jeździeckich na wzajem. Czasami bywa tak, że jeździec stara się wpływać na konia przy użyciu jednej pomocy jeździeckiej. Dodatkowo inne pomoce mogą oddziaływać przeciwstawnie z naszymi zamierzeniami.

Następnym istotnym błędem popełnianym przez jeżdżących konno jest nieodpowiednie wyczucie czasu w używaniu pomocy jeździeckich. Ważne żeby pomoce jeździeckie były stosowane w odpowiedniej kolejności. Najpierw dosiad, łydka, ręce i głos jeźdźca. Realizowanie tego nie może być zbyt wolne.

Ostatnia sprawą powiązaną z nieskutecznością pomocy jeździeckich jest upór bądź chęć władania przez wierzchowca. Nasz koń może pragnąć narzucać nam swoje zamiary, żeby tego uniknąć powinniśmy konsekwentnie i pewnie stosować pomoce jeździeckie.

Pamiętajmy, że nawet gdy znamy mechanizmy używania pomocy jeździeckich oraz mamy dobrej jakości akcesoria jeździeckie nie daje nam to gwarancji, że nasz koń nas posłucha. Powinniśmy wtedy dobrze przemyśleć takie zdarzenie starając się znaleźć przyczynę takiego postępowania. Jeździectwo wymaga od nas ciągłego uczenia się, a nasze doświadczenie będzie się powiększało z każdą chwilą spędzoną w siodle.