Najczęstsze schorzenia koni

Konie mimo swojej siły i sprawności, są zwierzętami dość delikatnymi. Wbrew panującej opinii o mocnym zdrowiu tych zwierząt musimy o nie właściwie dbać. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stosowanie właściwej higieny. Dobrze utrzymany wierzchowiec musi być czysty, dobrze wyszczotkowany oraz dobrze odżywiony. Posiadając informacje na jakie choroby może zapaść nasz koń i pojmując mechanizmy ich tworzenia się możemy wielu z nich zapobiec. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów choroby trzeba zadzwonić po weterynarza. Bezwzględnie nie można podejmować się kuracji wierzchowca samemu.
Najczęstszymi chorobami wierzchowców są:
Anemia – objawia się brakiem apetytu, pogorszeniem kondycji, brakiem połysku sierści i białymi spojówkami oka. Koń może zachorować na anemię przez zbyt mocny stres, niewłaściwą dietę, robaki w układzie pokarmowym. W wypadku zauważenia oznak anemii trzeba zasięgnąć opinii weterynarza. W celu zminimalizowania prawdopodobieństwa pojawienia się anemii u naszego konia trzeba zapewnić mu jak najdogodniejsze warunki bytowe, dawać tylko karmę a także dodatki paszowe wysokiej jakości jak również regularnie go odrobaczać
Biegunki – powodem przewlekłych biegunek może być niewłaściwa dieta naszego konia, kiepski stan jego zębów, infekcje, pasożyty układu pokarmowego. Nie wolno lekceważyć tego schorzenia i bezwzględnie przy powracających biegunkach należy wezwać weterynarza. Aby przeciwdziałać nawracaniu biegunek musimy po pierwsze zadbać o właściwą jakość paszy, którą karmiony jest nasz wierzchowiec, musimy również okresowo go odrobaczać. Warto podawać również dodatki paszowe, wzbogacone w witaminy i błonnik.
Otarcia od siodła – cechują się źle gojącymi się ranami w punkcie nacisku siodła. Podstawową przyczyną powstawania odparzenia jest źle dobrane siodło, nienależyta higiena skóry pod siodłem oraz złe nałożenie siodła. W przypadku powstania uszkodzeń skóry pod siodłem trzeba zaprzestać na jakiś czas jazdy konnej aby nie podrażniać skaleczonych miejsc. Trzeba także zadbać o poprawną higienę sierści. By uniknąć powstawania odparzenia przede wszystkim należy właściwie dopasować siodło. Należy skorzystać przy kupnie siodła z usługi saddle fittingu czyli dopasowywania siodła do konkretnego wierzchowca oraz jeźdźca.
Grypa jest infekcją wirusową przenoszoną drogą kropelkową. Przejawia się suchym i długo trwającym kaszlem, podwyższoną temperaturą ciała, słabym apetytem, osłabieniem oraz wysiękiem wydzieliny z nosa. Aby ograniczyć ryzyko zachorowania naszego wierzchowca na grypę powinniśmy przede wszystkim unikać wystawiania go na znaczne różnice temperatur. Zawsze w zimne dni trzeba podczas postoju na dworze nakładać derki naszemu wierzchowcowi.
Podstawą zachowania dobrego stanu zdrowia naszego wierzchowca jest głównie dbałość o jego higienę, okresowe wizyty weterynarza, dobór właściwych akcesoriów jeździeckich oraz pasz. Podczas choroby najistotniejsza jest nasza szybka reakcja.