Najważniejsze informacje o ochraniaczach dla koni

Zadbane nogi konia przekładają się na całokształt funkcjonowania jego organizmu. Wiedza jeźdźców dotycząca pielęgnowania oraz ochrony kończyn konia bardzo się zwiększyła w ostatnim czasie. Przeważnie każdy z jeźdźców wie jak istotna jest właściwa higiena, używanie różnego rodzaju wcierek przyśpieszających regenerowanie się mięśni po treningu oraz podejmowanie pozostałych działań zmierzających do poprawienia stanu nóg konia. Jednakże nie każdy jeździec dostrzega potrzebę używania ochraniaczy. W rzeczywistości są one w stanie zabezpieczyć naszego wierzchowca przed doznaniem poważnych kontuzji. Dzieje się tak nie tylko przez ochronę nogi przed uderzeniami, ale również przez pełnienie funkcji stabilizacyjnej dla pewnych partii nogi. Powinniśmy mieć świadomość tego jak należy prawidłowo dobrać ochraniacze do potrzeb naszego wierzchowca i na co należy zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie.

W sprzedaży dostępnych jest wiele wariantów ochraniaczy w różnych kategoriach cenowych. Jeźdźcom nie nieorientującym się w temacie ochraniaczy ich właściwy dobór może przysporzyć sporo problemów. W rzeczywistości nie jest to aż tak ciężkie. Wystarczające jest minimum gruntownej wiedzy na ich temat, aby wybrać ochraniacze idealnie spełniające nasze oczekiwania.

Na rynku można spotkać dużo różnego rodzaju ochraniaczy. Można je podzielić ze względu na przeznaczenie, jak również użyte do ich konstrukcji materiały. Pod kątem zastosowania można wyróżnić:

  1. Ochraniacze transportowe – jest to rodzaj ochraniaczy stworzony do zastosowania podczas transportu wierzchowca. Zrobione są zazwyczaj z gąbki pokrytej materiałem. Osłaniają sporą część nogi konia. Ich najważniejszym zadaniem jest osłona nóg wierzchowca podczas transportu i w pewnych przypadkach ich ochrona w boksie. Nie nadają się one do zastosowania sportowego.
  2. Ochraniacze skokowe – ochraniacze skokowe są stworzone pod kątem zagwarantowania jak najpewniejszej ochrony kończyn wierzchowca w czasie skoków. W głównej mierze są to twarde skorupy osłaniające nogę. Nie powinny one ograniczać ruchomości pęciny.
  3. Ochraniacze ujeżdżeniowe – w ujeżdżeniu przeważnie używa się tylko owijki. Jednak podczas treningów poleca się stosowanie normalnych ochraniaczy. Ochraniacze dresażowe osłaniają cały obwód nogi konia. Przeważnie najistotniejszą różnicą w odniesieniu do ochraniaczy skokowych jest ich fason.
  4. Ochraniacze ogólnoużytkowe – Skupiają one cechy ochraniaczy skokowych i ujeżdżeniowych. Jest to najbardziej wszechstronny typ ochraniaczy, znakomicie spełniający swoją funkcję podczas jazdy w terenie, a także w pozostałych dyscyplinach jeździeckich.
  5. Ochraniacze magnetyczne – Mimo tego, że pozytywne oddziaływanie magnetyzmu na regenerację tkanki mięśniowej jest znane od lat to ochraniacze te są całkiem świeżym produktem na rynku. Mają one zapewnić przyśpieszenie regeneracji nóg wierzchowca, po długich ćwiczeniach albo podczas pozabiegowej rekonwalescencji.
  6. Kalosze – stosowane są do osłony koronki kopyta przed urazami mechanicznymi. Zazwyczaj są zrobione z gumy albo neoprenu.
  7. Owijki – ich najważniejszym zadaniem jest stabilizowanie ścięgien podczas ruchu. Nie zabezpieczają one nóg wierzchowca przed skutkami uszkodzeń mechanicznych. Mogą tylko ochronić przed małymi urazami. Wyróżnić tu można owijki wykonane z polaru, elastyczne oraz elastyczno-polarowe. Owijki polarowe stosowane są głównie w celach rozgrzewających. Owijki elastyczne muszą być bezwzględnie zakładane na podkłady, gdyż mogą powodować obtarcia. Natomiast owijki elastyczno-polarowe przeznaczone są do zakładania podczas ćwiczeń bez konieczności użycia podkładów.

Ochraniacze i kalosze dla konia kupisz np. w salonie jeździeckim Equishop: https://www.equishop.com/pl/47-ochraniacze-dla-konia

Owijki możesz kupić w innym dziale tej samej strony.

Ochraniacze wykonane są przeważnie z neoprenu, tworzyw sztucznych lub skóry. Najprostsze w czyszczeniu są ochraniacze wykonane z tworzyw sztucznych, jednakże przy zastosowaniu się do wytycznych producenta pielęgnowanie pozostałych materiałów nie powinno nastręczać poważniejszych problemów. Wytrzymałość ochraniaczy w każdej z tych grup jest na zbliżonym poziomie, przy przestrzeganiu właściwej ich pielęgnacji.

Jak już określimy jaki typ ochraniaczy jest nam niezbędny powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim sprawdźmy z czego zrobione są ochraniacze. Ochraniacze muszą być stworzone z wytrzymałych tworzyw a ich budowa musi gwarantować wygodne użytkowanie. Zwróćmy uwagę na jakość przeszyć oraz miejsc klejenia, czy nie wystają jakiekolwiek ostre krawędzie, które mogłyby powodować dyskomfort w czasie użytkowania. Bardzo ważny jest również sposób ich zapięcia. Najistotniejsze żeby był on trwały. Jego rodzaj powinien być dostosowany do rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej. Najpewniejsze są mocowania na kołki i mocne rzepy. Zapobiegają one przypadkowemu spadnięciu ochraniacza z kończyny wierzchowca. Powinniśmy również wziąć pod uwagę przewiewność ochraniaczy. Markowe produkty w większości sprawnie odprowadzają ciepło z wnętrza ochraniacza co jest niezmiernie ważne dla dobrego działania aparatu ruchowego wierzchowca.

Pamiętajmy, że należy osłaniać kończyny swojego konia, nawet gdy nie ma on uwarunkowań do ścigania się bądź strychownia. Jeśli wciąż będziecie mieli niepewność jakie ochraniacze są najodpowiedniejsze dla waszego wierzchowca, warto poradzić się personelu salonu jeździeckiego, która z pewnością zaproponuje produkty dopasowane konkretnie do tego co potrzebujecie.