Piękno jeździectwa

Jeździectwo jest doskonałą formą aktywności fizycznej. Jedna część jeźdźców uprawia ten sport dla relaksu, a druga część podchodzi do tematu pod kątem sportowym. Bez względu czym jest dla nas jeździectwo uprawiając je mamy z tego dużo więcej korzyści niż miło spędzony czas oraz zgubione zbędne kalorie. Więc czego może nauczyć nas jeździectwo?

Przede wszystkim jeżdżąc konno mamy kontakt z koniem. Aby dobrze jeździć na koniu pomiędzy nim, a nami musi powstać więź. To jednak wymaga obopólnego zrozumienia ze zwierzęciem. W czasie pogłębiania tej więzi nauczymy się cierpliwości oraz determinacji w osiąganiu postawionego celu. Niezmiernie istotną korzyścią jest również łatwiejsze radzenie sobie w grupie. Kolejną ogromną korzyścią płynącą z uprawiania jeździectwa jest pozyskiwanie wiadomości o samym sobie. W czasie procesu poznawania psychiki swojego wierzchowca dowiadujemy się dużej liczby rzeczy o sobie. Co pomaga nam w lepszym zrozumieniu siebie oraz otaczającego nas świata. To wszystko daje nam dużą pewność siebie.

Jeśli poza samą jazdą na koniu opiekujemy się osobiście naszym wierzchowcem, wytworzy się w nas odpowiedzialność za żywe stworzenie. To jest bardzo istotną cechą w życiu, w szczególności dla najmłodszych.

Jazda konna pomaga w sprawniejszym radzeniu sobie ze złym samopoczuciem. Z natury konie są stworzeniami spokojnymi i mądrymi. Współpraca z nimi pomaga nam się odprężyć. Nie ma nic lepszego jak jazda w siodle po trudnym i stresującym dniu. Pomaga nam to chociażby na chwilę oderwać się od trosk dnia powszedniego.

Poza wymienionymi korzyściami pochodzącymi z uprawiania jeździectwa warto pamiętać o tych najbardziej oczywistych, czyli korzyściach dla naszego ciała. Jazda konna pomaga nam w utrzymaniu wysokiej sprawności ciała. Będąc w siodle mamy prostą sylwetkę co jest pomocne w naprawianiu wad postawy. Jazda konna oddziałuje także w pozytywny sposób na stan naszego serca, zmniejszając ciśnienie tętnicze i angażuje do wysiłku praktycznie wszelkie partie mięśni. Praktycznie rzecz ujmując jazda konna nie ma w ogóle negatywnego wpływu na nasze ciało.

Pamiętajmy o tym, że jeżdżąc konno nie tylko uzyskujemy wymienione korzyści, ale również ofiarujemy dużo od siebie. Jedynie w ten sposób jesteśmy w stanie w pełni czuć wszelkie korzyści pochodzące z jazdy konnej.