Pielęgnacja końskiego kręgosłupa

Duża liczba koni ma problemy z kręgosłupem. Z natury konie nie są przystosowane do dźwigania ciężaru na swym grzbiecie. Powodem uszkodzeń oraz odkształceń grzbietu mogą być czynniki wrodzone bądź nabyte. Do często spotykanych schorzeń u wierzchowców można zaliczyć np. nieprawidłowe wykształcenie albo zapalenie mięśni długich kręgosłupa, zakrzywienie brzuszne grzbietu zwane lordozą, przemieszczenia kręgów, a nawet zwyrodnienia i uszczerbki wyrostków kolczystych. Wielu z tych schorzeń można by uniknąć odpowiednio dbając o swojego wierzchowca.

Zatem co robić, aby nasz wierzchowiec mógł przez długi okres czasu cieszyć się znakomitym stanem zdrowia?:

Najczęściej do urazów dochodzi w obrębie kręgów znajdujących się pod siodłem. Dlatego też siodło powinno być odpowiednio dobrane do budowy anatomicznej konia. W przeciwnym razie może ono ograniczać ruchomość stawów oraz muskulatury lub powodować ich ucisk co może przekładać się na ich zmniejszenie albo zapalenie. Dobrze dopasowane siodło przez saddle fittera jest podstawą profilaktyki uszkodzeń kręgosłupa u wierzchowców.
Powinniśmy uważać, aby nie przemęczać konia i nie dociążać jego grzbietu zbyt mocno. Przeważnie do urazów dochodzi u koni skoczków. Chociaż nie tylko te konie doznają urazów związanych ze zbyt intensywnym treningiem.
Jeśli zobaczymy początkowe objawy przeciążonego grzbietu wierzchowca w postaci niechęci do zakładania siodła, kłopotów z czesaniem okolic grzbietu, niechęcią do skoków jak również częstego braku posłuszeństwa z jeźdźcem na grzbiecie oraz kulawizny trzeba jak najszybciej dać takiemu wierzchowcowi odpocząć od wysiłku. Warto sprawdzić poprawność dopasowania siodła do budowy anatomicznej wierzchowca. Powinniśmy także w późniejszym okresie zastosować miększy czaprak pod siodło, który złagodzi jego ucisk na mięśnie boczne grzbietu.
W celu zmniejszenia bólu oraz rozluźnienia mięśni bocznych grzbietu powinniśmy użyć różne maści rozgrzewające lub naświetlanie specjalnymi lampami. Rozgrzanie obolałych miejsc poprawi ich ukrwienie, przyśpieszy regeneracje i zmniejszy ból po treningowy.

Pamiętajmy, że kręgosłup konia jest bardzo czuły. Dlatego też nie wolno nam czekać zaobserwowawszy początkowe objawy zmęczenia kręgosłupa wierzchowca na rozwój poważniejszej choroby. Skutki rozwinięcia choroby grzbietu mogą być już nie do odwrócenia i przysporzyć naszemu koniowi dużo bólu.