Praca na lonży

Bardzo istotnym elementem szkolenia każdego konia jest lonżowanie. Jest ono często niedoceniane przez dużą liczbę jeżdżących. Stanowi jednak doskonałe uzupełnienie szkolenia ujeżdżeniowego i pracy pod siodłem. Odpowiednio przeprowadzane lonżowanie oddziałuje również na poprawę równowagi konia, jakości jego chodów, poprawia reagowanie na oddziaływanie pomocy jeździeckich, ponieważ podczas lonżowania wpływamy na naszego konia mową, rękoma oraz batem, który jest substytutem łydki. Lonżowanie wierzchowców poprawia posłuszeństwo i wpływa pozytywnie na rozbudowę mięśni. Trzeba nadmienić, że lonżowanie na okręgu musi odbywać się w przemiennych kierunkach, aby zapobiec nieprawidłowemu rozwojowi muskulatury. Pamiętajmy, że lonżowanie powinno być przeprowadzane prawidłowo, ponieważ nieprawidłowe lonżowanie może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Zatem jak prawidłowo lonżować swojego wierzchowca i co będzie nam do tego potrzebne?

Po pierwsze trzeba pilnować regularności treningów na lonży. Brak regularności nie da nam możliwości na osiągnięcie pełni korzyści płynących z lonżowania. Wierzchowiec przystępując do treningu musi być odpowiednio rozgrzany z tego powodu lonżowanie rozpoczynamy od stępu.
Średnica okręgu, na którym odbywa się praca na lonży nie powinno być mniejsza niż dwanaście metrów. Powierzchnia, po której chodzi wierzchowiec powinna być posypana piaskiem. Może to być także piasek zmieszany z trocinami. Najważniejsze żeby nie była za grząska ani za twarda. Do pracy na lonży potrzebujemy:

Lonży – specjalnej taśmy o dł. około 7 – 8 m kończącej się karabińczykiem oraz pętlą bezpieczeństwa.
Pasa do lonżowania – pasa zapinanego w okolicach kłębu wierzchowca, przeznaczonego do lonżowania konia. Rozróżnia się dwa rodzaje pasów. Pasy do lonżowania bez siodła oraz z siodłem. Pas do lonżowania ma metalowe pierścienie, do których możemy zaczepić wodze pomocnicze. Przy wyborze pasa zobaczmy na liczbę metalowych oczek a także na rozmiar i kształt poduszek. Jednakowo jak ma to miejsce w przypadku siodła pas do lonżowania powinien być odpowiednio dopasowany do unikalnej budowy konia, gdyż źle dostosowany może wywołać otarcia grzbietu. Pod pas do lonżowania zakładamy czaprak.
Bat – specjalny bat do lonżowania. Musi być odpowiednio długi i odpowiednio wyważony.
Kawecan – jest to rodzaj ogłowia bezwędzidłowego, stosowany zazwyczaj do lonżowania młodych koni. W przypadku wierzchowców starszych używa się przeważnie normalne ogłowie.

Sprawdź ofertę Equishop na pasy, akcesoria i pomoce do lonżowania

Ponad to warto zaopatrzyć naszego wierzchowca w ochraniacze, żeby uchronić go przed ewentualnymi urazami. Natomiast my musimy koniecznie zakładać rękawiczki, które ochronią nasze ręce przed obtarciami.