Przyrządy do pielęgnacji sierści konia

Prawidłowa higiena naszego wierzchowca ma kluczowe znaczenie dla właściwego stanu jego zdrowia. Przez odpowiednią higienę powinniśmy rozumieć wykonywanie regularnych i dokładnych zabiegów pielęgnacyjnych obejmujących całe ciało wierzchowca, realizowanych z należytą starannością. Żeby móc to zrealizować potrzebować będziemy do tego celu odpowiednio dobranych narzędzi. Więc czego nie może zabraknąć pośród naszych stajennych przyborów do pielęgnacji wierzchowca?

Twarda szczotka – podstawowe narzędzie przeznaczone do powierzchownego czyszczenia sierści wierzchowca. Przeznaczona do usuwania wierzchniej warstwy piasku i błota z sierści oraz skóry konia. Szczotkowanie wierzchowca musi być przeprowadzane po każdym powrocie konia z padoku. Należy pamiętać, że konia szczotkujemy zgodnie z ułożeniem włosia zaczynając od jego przedniej lewej strony kończąc na tylnych kończynach.
Iglak – specjalna szczoteczka stworzona do czyszczenia naszego wierzchowca po jeździe. Bardzo dobrze oczyszcza sierść posklejaną od potu.
Zgrzebło – służy do staranniejszego czyszczenia zlepionej sierści oraz skóry konia. Zgrzebło świetnie usuwa także wychodzącą sierść. Powinniśmy posiadać zgrzebło metalowe i gumowe. Zgrzebłem metalowym łatwiej będzie nam oczyszczać większe powierzchnie ciała natomiast zgrzebłem gumowym należy przeczesywać czulsze miejsca takie jak okolice kręgosłupa i łopatek.
Miękka szczoteczka – usuwa pozostałości brudu oraz kurzu z sierści, których nie usunęliśmy za pomocą zgrzebła. Nadaje sierści połysk i świeżość.
Szczotka do ogona – służy do wyczesywania końskiego ogona. Trzeba bardzo uważać, aby podczas rozczesywania nie szarpać włosów, z tego powodu powinniśmy wykonywać to z dużą starannością. Najlepiej przed użyciem szczotki przygotować rękoma poszczególne pasma włosia.
Grzebień do grzywy – używany do czesania grzywy. Nadaje się świetnie do czesania resztek słomy, które mogą podrażniać delikatne oczy zwierzęcia.
Kopystka – jest to przyrząd służący do oczyszczania kopyt wierzchowca. Zabieg ten musi być przeprowadzany każdego dnia. Nieodpowiednia higiena kopyt skutkuje bardzo często rozwojem drobnoustrojów beztlenowych w rejonie strzałki a także doprowadza do występowania procesów gnilnych.
Miękkie ścierki – pomocne do mycia pyska oraz miejsc intymnych. Pamiętajmy, że powinniśmy posiadać osobne ścierki do pyska oraz osobne do miejsc intymnych. Powinny być one zrobione z miękkiego a także chłonnego materiału.
Preparaty do pielęgnowania oraz czyszczenia wierzchowca – w naszym przyborniku nie może także zabraknąć preparatów przeznaczonych do pielęgnacji sierści i kopyt zwierzęcia. Ułatwiają one zachować przez dłuższy czas efekt czystości oraz zabezpieczają sierść oraz kopyta przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Pamiętajmy również o tym, aby nasz osprzęt jeździecki był zawsze czysty i zadbany. Utrzymując właściwą higienę naszego wierzchowca oraz sprzętu do jazdy konnej uchronimy go przed różnymi kontuzjami i chorobami. Wierzchowiec czysty będzie miał także o wiele lepsze samopoczucie przez co trening będzie dla nas jak i dla niego przyjemniejszy.

Poszukujesz sprzętu? Nie szukaj dalej – zajrzyj do najlepszego sklepu dla jeźdźców.