Skoki przez przeszkody – zasady i punktacja

Skoki przez przeszkody są bardzo widowiskową konkurencją jeździecką wymagającą od wierzchowca oraz jeźdźca perfekcyjnego zharmonizowania ruchów oraz idealnej kondycji. Dyscyplina ta jest doskonałym sprawdzianem dla konia, jeźdźca oraz ich akcesoriów jeździeckich. Konkurs skoków jest kwalifikowany do dyscyplin olimpijskich. Historia skoków sięga XVIII wieku kiedy to podczas polowań na lisy uczestnicy zażarcie rywalizowali między sobą i goniąc za lisem skakali przez napotkane przeszkody. Głównym celem przeprowadzanych konkursów jest przetestowanie precyzyjności oraz umiejętności jeźdźca jak również odpowiedniego wyszkolenia wierzchowca. Konkurencja ta przeprowadzana jest na arenie nazywanej parkurem, na którym ustawione są różnego rodzaju przeszkody. Głównie spotykanymi przeszkodami na parkurze są:
stacjonata – przeszkoda zbudowana z desek albo poprzeczek
okser – są to dwie stacjonaty umiejscowione jedna za drugą mające równą wysokość
mur – szykana zbudowana z imitacji cegieł
rów z wodą – jest to prostokątna niecka z wodą
doublebarre – są to 2 stacjonaty przy których druga jest wyższa niż pierwsza
tripplebarre – jest to kombinacja trzech stacjonat gdzie każda kolejna jest wyższa od poprzedniej
hydra – przeszkoda posiadająca na na górze żywopłot
szykany umiejscowione są w liniach bądź szeregach. Linia składa się z kilku przeszkód ustawionych w odległościach większych niż 12 metrów od siebie. Natomiast szereg zbudowany jest z kilku przeszkód ustawionych w odległościach dłuższych niż siedem metrów, ale krótszych niż dwanaście metrów. Kierunek toru jest oznaczony przez zatknięte na przeszkodach chorągiewki czerwone i białe. Czerwone znajdują się po prawej stronie konstrukcji natomiast białe po jej lewej stronie.
Jeździec w raz z koniem muszą przeskoczyć ustawione przeszkody w z góry oznaczonej kolejności i czasie. Podczas przejeżdżania toru istotne znaczenie ma jak najniższa ilość zrobionych błędów gdyż naliczane są za to punkty karne.
Do najczęściej popełnianych pomyłek zalicza się:
strącenie górnej poprzeczki przeszkody – 4 pkt. karne
kontakt z wodą – 4 pkt. karne
1 nieposłuszeństwo konia – 4 pkt. karne
kolejne nieposłuszeństwo konia – eliminacja
upadek konia – eliminacja
upadek zawodnika z siodła – eliminacja
pomylenie oraz nie wykonanie korekty pokonywania trasy – eliminacja
przekroczenie maks. czasu – eliminacja
W zależności od klasy oraz rodzaju zawodów punktacja może ulegać zmianie.
Konkursy w skokach z przeszkodami dzielimy ze względu na wysokość ustawionych konstrukcji, a także inny czynnik decydujący o zwycięstwie. Wyszczególnić można tu trzy kategorie konkursów. Konkurs precyzji, zwykły i specjalny. Podczas konkursu zwykłego jest ustalona norma czasowa, w której trzeba pokonać przeszkody. Decydującym o wygranej czynnikiem jest ilość pkt. karnych. W czasie tego konkursu dwójka lub większa liczba zawodników może mieć to samo miejsce. Natomiast konkursu zwykłego zawodnicy, którzy mają tą samą liczbę pkt. karnych są klasyfikowani według czasu przejazdu. Możliwe jest tu przeprowadzenie dogrywki. Konkursy specjalne mają swoje zasady. Jest ich bardzo duża liczba, ale do najczęściej rozgrywanych można zaliczyć konkurs szybkości gdzie każdy zrobiony błąd jest przemieniany na sekundy, które dokłada się do czasu zawodnika. W czasie konkursu stylu jazdy dodatkowo oceniany jest styl jazdy przez odrębnego sędziego. Natomiast konkurs wyboru przeszkód polega na tym, że jeździec może skakać w nieustalonej kolejności przez umieszczone konstrukcje. Niezależnie od rodzaju konkursu skoki przez przeszkody zawsze powodują wiele emocji u oglądających i uczestników. Jest to również, jedna z najbardziej dynamicznych dyscyplin jeździeckich.