Suplementy dla koni

Składniki dostarczane do organizmu mają olbrzymi wpływ na jego funkcjonowanie i ogólny stan zdrowia jednostki. Aby organizm sprawnie funkcjonował i był w stanie homeostazy musi otrzymywać pełen wachlarz składników odżywczych, soli mineralnych, witamin etc. Wtedy będzie wstanie sprostać każdym zadaniom nawet pomimo niesprzyjających okoliczności i warunków zewnętrznych. Tyczy się to ludzi, ale i także zwierząt. Dlatego chcieliśmy dziś poruszyć temat suplementacji tych składników u koni.

Podstawą profilaktyki chorób, ochroną przed kontuzjami i zapewnieniem najwyższej wydajności organizmu koni sportowych jest zdrowia i odpowiednio zbilansowana dieta. Na rynku dostępne jest wiele specjalistycznych pasz, przeznaczonych dla poszczególnych grup koni. Jednakże sama pasza to nie wszystko. Nie jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkich ważnych składników odżywczych jedynie z pożywienia. Jakie więc suplementy powinniśmy podawać naszym koniom aby zapewnić im zdrową dietę?

  • Minerały – Wszystko zaczyna się od żołądka. Jego prawidłowa praca pozwala na optymalne wchłanianie substancji odżywczych pobieranych wraz z pokarmem. Do jego prawidłowej pracy niezbędne jest dostarczenie kompletu minerałów. Obecnie można dostać kompleksy mineralne zaspakajające 100% zapotrzebowania na minerały. Usprawni to pracę żołądka i przełoży się na lepszą kondycję całego organizmu.
  • Biotyna – Duża liczba koni boryka się z niedoborami biotyny, której zawartość w paszach jest zbyt niska. Wpływa to bardzo negatywnie na stan kopyt konia. Elementu, bez którego koń nie może funkcjonować. Poleca się suplementacje Biotyny w celu zapewnienia odpowiedniej struktury kopyta.
  • Kreatyna – U koni sportowych bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia praca mięśni. Jest to szczególnie ważne podczas różnego rodzaju zawodów. Możemy wspomóc ich pracę stosując kreatynę, która jest naturalnym środkiem odżywczym. Zapewnia ona maksymalną wydajność mięśni konia przez długi czas.
  • Elektrolity – podczas treningu koń traci wraz z potem bardzo dużo wody, a z nim cenne elektrolity, które są odpowiedzialne za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie oraz odpowiednie wchłanianie wody. Ubytek elektrolitów bardzo negatywnie odbija się na ogólnej kondycji konia. Dlatego też tak ważne jest ich dostarczanie. Bardzo ważne, aby wraz z podawaniem elektrolitów koń miał zapewniony dostęp do świeżej wody. Bez odpowiedniej ilości wody elektrolity nie będą w stanie się wchłonąć.

W dobrej jakości suplementy dla konia zaopatrzyć możesz się tutaj.

 

Źródło: flickr.com Autor: feriansyah

Pamiętajmy, że są to tylko, niektóre z dostępnych na rynku suplementów dla koni. Możemy dostać różne witaminy, naturalne środki wspomagające pracę organizmu, przyśpieszające regenerację po wyczerpującym treningu etc. Pamiętajmy jednak, aby przed suplementacją jakichkolwiek witamin skonsultować to z lekarzem weterynarii i poprzedzić badaniami krwi. Zbyt duża podaż witamin, albo niezachowanie odpowiednich proporcji jest równie groźne co ich brak w organizmie. Zalecamy również, nabywać produkty jedynie renomowanych firm. Mamy wtedy pewność, że dany produkt zawiera wysokiej jakości wolne od zanieczyszczeń składniki, które rzeczywiście wpłyną pozytywnie na pracę organizmu konia.