W czym tkwi piękno ujeżdżania?

Ujeżdżanie zwane dresażem jest olimpijską dyscypliną jeździecką. Jest ona wspierana przez Międzynarodową Federację Jeździecką. Jej uprawianie jest często wstępem do zapoczątkowania uprawiania pozostałych konkurencji jeździeckich. Więc czego uczy nas ujeżdżanie i w czym przejawia się jego piękno?

Historia dresażu zaczyna się w czasach starożytnych, gdzie można odnaleźć pierwsze wiadomości o tej konkurencji. Jednakże pierwsze oficjalne zawody ujeżdżania został rozegrany w Bratysławie w 1873 r.. A pierwsze mistrzostwa europy przeprowadzono w 1963 roku, a Mistrzostwa Świata w 1966 roku.

Ujeżdżanie rozgrywane jest na czworobocznej arenie o piaszczystej bądź trawiastej nawierzchni. Przy konkursach łatwiejszych wymiary areny liczą 20 x 40 m a w przypadku zawodów o większym poziomie trudności 20 x 60 m. Zawody podzielone są na różne klasy. Najłatwiejszą z nich jest klasa L, następne klasy wg. rosnącego stopnia trudności to klasa P, N, C, CC, CS oraz najtrudniejsze Grand Prix i Grand Prix Special. Ujeżdżanie polega na realizowaniu przez jeźdźca i jego konia odpowiednich figur ujeżdżeniowych, które scharakteryzowane są w określonych programach przypisanych do poszczególnych klas.

Priorytetem w dresażu jest osiągnięcie harmonii przez jeźdźca i jego konia. Wyszkolony koń musi reagować bezproblemowo na wszystkie pomoce jeździeckie. Jeździec znajdując się w siodle musi posiadać pełną kontrolę nad swoim koniem. Trzeba przy tym nadmienić, że ani jeden ruch wierzchowca w dresażu nie jest wymuszony, natomiast jest oparty na obustronnej kooperacji oraz zaufaniu konia i jeźdźca. Można się zetknąć z wieloma zdaniami, że dyscyplina ta jest niehumanitarna jednakże w rzeczywistości tak nie jest. Wszystko zależy od tego jak jeździec podchodzi do tej sprawy. Wprawny jeździec dobrze traktujący swojego konia nigdy nie wyrządzi mu krzywdy. Prawidłowo wyszkolony wierzchowiec realizuje polecenia jeźdźca z chęcią, a w ich motoryce widać spokój oraz harmonię. Konkurencja ta często jest porównywalna do tańca przez swój artystyczny charakter. W ujeżdżaniu wymagane są nawet specjalne ubiory i akcesoria jeździeckie. Wymogi co do nich obwarowane są stosowanymi przepisami. Strój jeźdźca powinien składać się z ciemnego fraka oraz białych spodni. Natomiast koń musi mieć założony biały czaprak pod siodłem. Cała oprawa ma za zadanie podkreślenie elegancji tego sportu. Należy jednak pamiętać, iż z pozoru proste, a także wykonywane z gracją figury wymagają od pary jeździec oraz wierzchowiec najwyższego poziomu skupienia i doskonałego przygotowania.

Jak napisano na początku dresaż jest często podstawą do wielu pozostałych konkurencji jeździeckich. Wyszkolenie naszego konia jest przydatne w skokach z przeszkodami, a wymagane do wystartowania w Konkursie Konia Wierzchowego, ponieważ dresaż jest jedną z dyscyplin składających się na ten konkurs. Bez względu na to jaką dyscyplinę chcieli byśmy uprawiać czy zechcemy zostać przy samym ujeżdżaniu powinniśmy uprawiać tą konkurencję, ponieważ daje to wiele satysfakcji oraz jak żadna inna daje możliwość poznania własnego konia.

Więcej informacji ze świata dresażu znajdziesz na portalu dressage.pl