Własny wierzchowiec – obowiązki nowego właściciela

Decydując się na kupno swojego konia przeważnie nie zastanawiamy się wcześniej nad kwestią wszystkich obowiązków, które nas czekają gdy staniemy się już jego właścicielami. Zakup wierzchowca musi być dobrze przemyślane ponieważ koń nie jest rzeczą, której możemy się pozbyć gdy nam nie będzie już odpowiadać.

Przed zakupem konia powinniśmy skorzystać z przeglądu weterynaryjnego. Pozwoli nam to na uniknięcie wielu nieprzyjemnych problemów ze zdrowiem, które mogą się pojawić po jego kupnie. Ocena weterynarza da nam pewność, że kupowane zwierzę jest w pełni zdrowia i nie posiada żadnych zatajonych schorzeń.

Jak już staniemy się właścicielami naszego upragnionego zwierzęcia musimy mu dać dobre schronienie. Jeśli sami nie posiadamy warunków aby go trzymać musimy skorzystać z ofert pensjonatów dla koni. Większość stajni oferuje kompleksową obsługę wierzchowców. Należy zaznajomić się uprzednio z warunkami panującymi w wybranej stajni. Zobaczmy jaka jest wielkość oraz czystość boksów. Ściółka musi być regularnie zmieniana a ściany i drzwi boksu czyste. Należy również zobaczyć jaki jest stan innych wierzchowców. Muszą być one czyste i dobrze karmione. Bardzo ważnym elementem są pastwiska i wybiegi wokół stajni. Muszą być one odpowiednio duże, wypielęgnowane i zagrodzone. Jeśli udostępniana jest ujeżdżalnia kryta, powinna być bezpieczna dla naszego konia. Aby to sprawdzić należy zobaczyć czy podłoże jest oczyszczone i nie ma na nim żadnych szykan. Następnym istotnym elementem jest dostęp do opieki weterynaryjnej oraz kowala.

Istotną ale często zapominaną sprawą jest ubezpieczenie konia. Warto myśleć o tym zawczasu.

Posiadanie swojego konia wymaga od nas kupna całości rzędu końskiego oraz wyposażenia jeźdźca. Kupując wszelkie niezbędne akcesoria jeździeckie warto wybierać znane oraz renomowane firmy. Ich jakość oraz trwałość będzie o wiele wyższa od niedrogich odpowiedników. Nie wolno pomijać, że dobrze dopasowany sprzęt jeździecki najwyższej jakości dobrze wpłynie na stan zdrowia naszego wierzchowca. Przykładowo nie warto oszczędzać pieniędzy na kupnie siodła, ponieważ może ono obcierać naszego wierzchowca i doprowadzić do bezpowrotnych zmian w obrębie jego kręgosłupa. Wysokiej klasy wyposażenie jeździeckie znaleźć można na www.equishop.com.

Nie zapominajmy, że decydując się na zakup wierzchowca nie możemy myśleć jedynie o pozytywnych kwestiach płynących z faktu jego posiadania. Przede wszystkim musimy zastanowić się czy jesteśmy przygotowani na wzięcie na siebie takiego obowiązku. Świadomie podjętej decyzji z na pewno nie będziemy żałować a posiadanie swojego konia da nam wiele przyjemności.