Wpływ czapraka na komfort jazdy

Jeździecka moda dyktuje nie tylko wygląd stroju jeździeckiego, ale i także wzornictwo i kolorystykę osprzętu jeździeckiego. Jednym z części osprzętu jeździeckiego, który podlega trendom w modzie jest czaprak. Poza dokładnością wykończenia oraz jakością użytych materiałów klienci zwracają co raz bardziej uwagę na krój a także kolorystykę czapraka. Bardzo często jeźdźcy dopasowują swój ubiór do jego wyglądu bądź odwrotnie. Na rynku jest dostępna duża ilość różnego rodzaju czapraków, a projektanci osprzętu jeździeckiego tworzą nawet kolekcje ubrań do nich dopasowanych. Pewni producenci stwarzają możliwość personalizacji swojego czapraka poprzez naszycie imienia jeźdźca lub konia bądź dobór kolorów i wzorów umieszczonych na nim.
Czapraki zawsze dobiera się do rodzaju siodła. Z tego względu można je podzielić na:
Czapraki typu D, DR i DL – są to czapraki przeznaczone do siodeł ujeżdżeniowych.
Czapraki typu VS i VSD – są to najbardziej uniwersalne czapraki. Przeznaczone są do różnych typów siodeł.
Czapraki S/VSS – także są dość wszechstronnymi modelami czapraków jednakże używanymi głównie do siodeł skokowych.
Czapraki PD – są to czapraki ujeżdżeniowe dla kucyków.

Ofertę czapraków sprawdź u oficjalnego dystrybutora sprzętu Kingsland, Equiline i Eskadron na Polskę: https://www.equishop.com/pl/35-czapraki

Dobór kształtu czapraka zależy jedynie od upodobań jeźdźca. Na rynku dostępne są czapraki z zaokrąglonym bądź prostym przodem. Niektóre z nich mają przednią część mocniej wypuszczoną do przodu przez co nie podwijają się pod siodło. Do treningów używane są zazwyczaj gęsto pikowane czapraki zrobione z lekkiego i cienkiego materiału. Najlepszymi czaprakami są, te które mają futrzane bądź żelowe podkładki. Czapraki bawełniane charakteryzują się lepszą chłonnością potu wierzchowca.
Kupując czaprak musimy poza estetyką oraz doborem czapraka do typu siodła skupić się na materiale, z którego został on wykonany. Musi on być jak najbardziej przewiewny. Czaprak też powinien być wykonany z grubszego materiału, który lepiej będzie ochraniał grzbiet konia przed obtarciami.
Przy nakładaniu czapraka trzeba dopilnować, aby nie był on pozawijany, musi on dobrze przylegać do grzbietu. Przed założeniem czapraka należy również sprawdzić czy jest on suchy i czysty, ponieważ kawałki słomy lub brudu pod czaprakiem będą przeszkadzały naszemu wierzchowcowi, a nawet mogą doprowadzić do obtarć. Pamiętajmy także, aby kontrolować regularnie stan czapraka, ponieważ jego wypełnienie zbija się i sztywnieje, wtedy czaprak przestaje pełnić swoją funkcję. Odpowiednio dobrany czaprak na pewno sprawi jazdę bardziej komfortową dla jeźdźca i konia, a wybór markowego modelu pozwoli na użytkowanie go przez długi czas.