Wyposażenie jeździeckie musi być komfortowe i bezpieczne

Komfort a bezpieczeństwo w siodle

Jeżdżąc konno chcemy czuć się lekko oraz nieskrępowanie w siodle, gdyż od komfortu naszego oraz konia zależeć będzie w dużej mierze efektywność ćwiczeń. Rynek osprzętu jeździeckiego jest obfity w najróżniejsze modele ubrań oraz pozostałych akcesoriów jeździeckich. Skupiamy się na doborze najbardziej wygodnego dla nas ubioru dla jeźdźców zapominając często o kwestii bezpieczeństwa. Dużo jeźdźców sądzi, że bezpieczeństwo oraz wygoda nie idzie w parze. Często sprawdza się autentyczność tego stwierdzenia, jednakże nie musi tak być. Więc na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze właściwego dla nas i dla naszego konia sprzętu jeździeckiego?

Podstawą komfortowej oraz bezpiecznej jazdy jest właściwe wyposażenie jeździeckie. Wszystkie elementy stroju jeździeckiego powinny być stworzone konkretnie do jazdy konnej. Nie można zamieniać poszczególnych elementów ubioru jeździeckiego garderobą codzienną. Jeździec powinien być wyposażony w oficerki albo sztyblety, które ochronią jego nogi przed obtarciami a także w razie upadku nie uwięzną w strzemieniu. Bryczesy zagwarantują dobre trzymanie w siodle, co da jeźdźcowi lepszą stabilność. Górna partia ubioru powinna być dostosowana do warunków pogodowych. W upalne dni zaleca się stosowanie przewiewnych koszulek natomiast w dni chłodniejsze trzeba stosować kurtki z nieprzemakalnego materiału Należy, także pomyśleć nad stosowaniem ochronnej kamizelki dla jeźdźców. Ochroni ona tułów oraz narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami powstałymi w wyniku upadku. Czasami można się zetknąć z opiniami, że kamizelki ograniczają ruchy co jest nie prawdziwe. Dłonie jeźdźca powinny być odziane w rękawiczki, które umożliwią stabilniejsze trzymanie wodzy i ochronią dłonie przed obtarciami. Najważniejszym elementem stroju jeździeckiego wpływającym na bezpieczeństwo jest kask. Musi być on odpowiednio dopasowany i wyposażony w trzypunktowe mocowanie. Aby kask spełniał swoją funkcję musi posiadać atesty bezpieczeństwa. Kaski bez atestu nie ochronią głowy jeźdźca w odpowiedni sposób. Nie zapominajmy, że kluczową kwestią dla wygody noszenia stroju jeździeckiego jest właściwe dobranie wielkości ubrań a także ich dobra jakość. Tworzywa słabej jakości mogą być niemiłe dla ciała oraz powodować odparzenia oraz otarcia.

Nasz wierzchowiec również musi komfortowo czuć się w używanym sprzęcie jeździeckim. Najistotniejszym elementem jego osprzętu jest siodło, które musi być wysokiej jakości ponieważ to od niego zależy w głównej mierze jego świetne samopoczucie oraz zdrowie. Nabyte siodło musi zostać odpowiednio ustawione do budowy grzbietu wierzchowca, ponieważ jedynie w tedy nie będzie go uwierało oraz oprze masę jeźdźca na wystarczająco dużej powierzchni ciała konia. Istotna jest także jakość pozostałego osprzętu do jazdy konnej, który powinien być właściwie dopasowany do naszego konia.

Właściwie dobrany osprzęt jeździecki, dobrej jakości zapewni nam oraz naszemu koniowi sporą wolność ruchu oraz komfortową pracę. Z tego względu nie powinniśmy pomijać tej sprawy i rozważnie realizować nasze zakupy.

P.S. Jeżeli chodzi o siodła, możemy polecić wykonane z najlepszych skór naturalnych siodła Prestige. Z pełną ofertą zapoznać można się na stronie oficjalnego dystrybutora Prestige na Polskę.