Wzrost znaczenia jeździectwa

Jeździectwo w Polsce ma bardzo bogatą tradycję. W XVIII W jeźdźcy polscy byli uznawani za najlepiej jeżdżących w Europie. Na początku XX W Polskie jeździectwo przeżywało swój rozkwit. W tym czasie powstało na obszarze naszego kraju dużo szkół jeździeckich a polscy jeźdźcy uzyskali wiele zdobyczy sportowych na różnego rodzaju zawodach, a nawet na olimpiadach. W 1928 roku otwarty został Polski Związek Jeździecki. Polski Związek Jeździecki jest organizacją w szeregach, której znajdują się zawodnicy, sędziowie, osoby szkolące, a także inni działacze jeździectwa polskiego. Niestety wraz z wybuchem II Wojny Światowej rozwój sportów jeździeckich w naszym kraju oraz w Europie spowolnił. Rozwiązano PZJ, w którego miejsce po II Wojnie Światowej powołano Sekcję Jeździecką i Pięcioboju Nowoczesnego. W okresie powojennym było bardzo ciężko odnowić starą świetność polskiego jeździectwa. Polski Związek Jeździecki przywrócono dopiero w 1957 roku. Stale od tej chwili jeździectwo w Polsce robiło się co raz bardziej znane i powracało do dawnej kondycji.
Teraz jeździectwo robi się co raz bardziej znaną dziedziną sportową, rekreacyjną a nawet rehabilitacyjną. Jest sportem niewątpliwie prestiżowym. Polski Związek Jeździecki zrzesza około 30 000 ludzi powiązanych w czynny sposób z jeździectwem. Szacuje się, że mamy ok. 300 000 tysięcy osób jeżdżących na koniu. Rozgrywana jest co raz większa liczba różnych konkursów jeździeckich, które cieszą się wzrastającym zainteresowaniem. Polscy jeźdźcy osiągają uznanie na arenie międzynarodowej. W kraju jest ok. 3700 ludzi czynnie uczestniczących w zawodach i ilość ta stale rośnie.
Oprócz rozwoju jeździectwa rozumianego jako sport co raz popularniejszą metodą spędzania aktywnie czasu jest jazda turystyczna oraz rekreacyjna przy której tzw. próg wejścia jest dużo niższy niż przy jeździectwie sportowym. Dzięki temu co raz większa liczba młodzieży a nawet dzieci wsiada na wierzchowce i rozpoczyna w taki sposób swą przygodę z jazdą konną. Aby rozpocząć naukę rekreacyjnej jazdy konnej nie trzeba posiadać tak wielkich nakładów pieniężnych jak przy jeździectwie sportowym. Z tego powodu wielu jeźdźców zaczynało zabawę z jeździectwem od jazdy rekreacyjnej. Jest to także wspaniały sposób na zapoznanie się z podstawami jeździectwa i przez to określenie dalszej ścieżki swojego rozwoju.
W miarę wzrastającego zainteresowania jazdą konną rozbudowuje się również cały przemysł związany z tą dziedziną sportu. Tworzone są szkółki jeździeckie oraz kluby. Powstaje wiele sklepów dla jeźdźców zaopatrzonych w szeroki asortyment akcesoriów dla jeźdźców oraz koni. Powstają coraz to nowocześniejsze i bardziej dopracowane modele siodeł i innego typu osprzęt dla jeźdźców. Rozwijają się także nowe gałęzie usług tj. saddle fitting. Zwiększająca się konkurencja na rynku przedmiotów jeździeckich skutkuje stałym poszerzaniem asortymentu sklepów i hurtowni jeździeckich i w efekcie zwiększeniem rozpiętości cen produktów. Popularyzacja tej dyscypliny wpłynęła także pozytywnie na poziom opłat związanych z członkostwem w kursach i klubach jeździeckich. Dzięki temu jeździectwo staje się co raz łatwiej dostępne dla większej grupy ludzi.